REKLAMA

RZESZÓW. Innowacyjna operacja guza mózgu w KSW nr 2!

RZESZÓW. Dziś 06 lipca 2023 r. Kliniczny Szpital Wojewódzki nr. 2 w Rzeszowie przekazał bardzo optymistyczną wiadomość, w związku z udaną innowacyjną operacją z zakresu neurochirurgii. Jak podano w komunikacie na profilu szpitala operacja ta dotyczyła usunięcia guza mózgu.

W czym tkwi innowacyjność ?

– Jesteśmy po pierwszej operacji z użyciem zjawiska fluorescencji pochodnych porfiryn. Zabieg neurochirurgiczny rozpoczął się od wykorzystania systemu śródoperacyjnej neuronawigacji, który pozwolił precyzyjnie określić położenie guza i uniknąć uszkodzenia ważnych obszarów mózgu. Badania tomografii komputerowej (TK) i rezonansu magnetycznego z kontrastem dostarczyły dokładnych informacji o guzie, co było kluczowe dla sukcesu operacji. Największym nowatorskim krokiem było jednak zastosowanie kwasu 5-aminolewulinowego (5-ALA), podanego pacjentowi przed operacją. Ten związek, metabolizowany w komórkach złośliwych glejaków, powoduje powstanie substancji, które wykazują właściwości fluorescencyjne.- czytamy w informacj na portalu społecznościowym szpitala.

Co to oznacza w praktyce? 

Podczas operacji, specjalne światło o odpowiedniej długości fali oświetliło guz, umożliwiając precyzyjne usunięcie wszystkich chorych fragmentów, zachowując jednocześnie zdrowe tkanki nietknięte. Jesteśmy dumni z osiągnięć naszego zespołu, któremu dziś przewodniczył prof. Szczygielski! ‍ Ta nowoczesna technika otwiera nowe możliwości w chirurgii mózgu i poprawia jakość opieki nad pacjentami. Dzięki tej innowacji mamy większą pewność skutecznego usunięcia guza i lepsze perspektywy powrotu do zdrowia.- tłumaczą pracownicy

źródło: FB KSW nr 2 w Rzeszowie

zdjęcie: KSW NR. 2  w Rzeszowie

06-07-2023

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.