REKLAMA

MIELEC. Niebo pełne gwiazd! Czyli nocny pokaz pirotechniczny podczas VI Pokazów Lotniczych

MIELEC / PODKARPACIE. Występ zespołu AeroSPARX to nowość Podkarpackich Pokazów Lotniczych. Pokaz odbył się nocą i przyprawił widzów o szybsze bicie serc. AeroSPARX to jedyny zespół na świecie, który łączy latanie w formacji z akrobacją lotniczą, a do tego z wykorzystaniem pirotechniki i robi to nocą. I właśnie ta pirotechnika instalowana na końcówkach skrzydeł, to znak firmowy Brytyjczyków. Ich podniebne wyczyny wprawiły widzów w prawdziwy zachwyt! Wcześniej, przed AeroSPARX, z pokazem pirotechnicznym zaprezentowali się Marek Choim oraz Jakub Kubicki.

Równie ogromną atrakcją na dla widzów były także występy Royal Jordanian Falcons czyli czterech statków powietrznych Extra 330LX. Za ich sterami zasiadają doświadczeni piloci wojskowi. Ich niezwykłe umiejętności pilotażu zostały już wielokrotnie docenione na całym świecie, także w Mielcu. Zespół powstał w 1976 roku z inicjatywy króla Husseina bin Talala, który chciał przez lotnictwo i sztukę promować nie tylko Jordańską Rodzinę Królewską, ale także takie wartości, jak przyjaźń i pokój.

Swoimi wyczynami w Mielcu popisali się mistrzowie podniebnych akrobacji: Artur Kielak na Gamebird GB1, Łukasz Czepiela na Carbon Cub EX2, Marek Choim, który pilotował Extra 330SC i Maciej Kulaszewski, który pokazał co potrafi jego samolot – Extra 300L. Każdy z tych pilotów to niekwestionowana gwiazda pilotażu. Artur Kielak swoją przygodę z lataniem rozpoczął już w wieku 16 lat. Szkolił się w Polsce i w Stanach Zjednoczonych. Akrobacją zajął się w 2004 roku w Aeroklubie Śląskim. W roku 2010 zaczął latać Extrami 330 LC, a teraz zasiada za sterami GB1. Artur Kielak nie krył uznania dla publiczności mieleckich pokazów, która dopisała pomimo deszczowej pogody:

Latając widziałem ile osób jest na pokazach i pod tym względem jest to super publiczność, że przyszli mimo opadów deszczumówił Artur Kielak.

Na pokazach zaprezentował się też Maciej Kulaszewski, który lotniczą przygodę rozpoczął w 2008 roku. Za sobą ma studia w Wyższej Szkole Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie na Wydziale Lotnictwa, a także szkolenie w British Aerobatic Academy. W 2017 roku wystartował w Mistrzostwach Wielkiej Brytanii w akrobacji samolotowej, którą skończył z tytułem Mistrza Wielkiej Brytanii w klasie Standard! W 2019 roku został członkiem kadry narodowej Polskiego Związku Aeroklubu Polskiego. Dla Macieja Kulaszewskiego pokazy w Mielcu były debiutem.

06 (4)

To są pierwsze oficjalne pokazy lotnicze, w jakich biorę udział, więc jest to w jakimś sensie mój debiut. Mam nadzieje, że się podobało – mówił tuż po wylądowaniu Maciej Kulaszewski.

Swe imponujące umiejętności w Mielcu zaprezentował także pochodzący z Podkarpacia Łukasz Czepiela. To pierwszy polski pilot w Red Bull Air Race. Jest mistrzem świata Klasy Challenger i wybitnym pilotem akrobacyjnym. Na co dzień jest kapitanem rejsowego Airbusa A320. W marcu 2023 roku wylądował samolotem Carbon Cub EX2 na lądowisku dla helikopterów drapacza chmur Burdż Al Arab w Dubaju. To lądowisko jest kołem o promieniu zaledwie 27 metrów.

źródło: UMWP

zdjęcia: Anna Magda UMWP


26-06-2023

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.