REKLAMA

Europejski Stadion Kultury w Rzeszowie 2023: Poznajcie kolejne wydarzenia w ramach festiwalu

RZESZÓW / PODKARPACIE. Rzeszów przygotowuje się do niezwykłego wydarzenia kulturalnego, które już niedługo rozpocznie się na terenie miasta. Europejski Stadion Kultury to największy i jeden z najciekawszych muzycznych festiwali w regionie. Odbędzie się w dniach 23-25 czerwca 2023. Wydarzenie przyniesie wiele muzycznych wrażeń, ale będzie też okazją do wzięcia udziału w projektach interdyscyplinarnych, które są połączeniem sztuki, teatru, fotografii, filmu i sztuk wizualnych.

Projekty interdyscyplinarne stanowią główny punkt festiwalowego programu. Ich celem jest wyjście poza tradycyjne granice poszczególnych dziedzin i eksploracja nowych możliwości twórczych. Projekty obejmują instalacje artystyczne, warsztaty teatralne, pokazy multimedialne, animacje dla dzieci.

Koncert otwarcia i kolektywy

Wydarzeniem, które przyciąga największą publiczność jest zawsze Koncert Główny Europejskiego Stadionu Kultury. Tegoroczny odbędzie się w Parku Sybiraków 23 czerwca w godzinach 20.00 – 23.30 i będzie transmitowany na żywo na antenie TVP2.

Wydarzenie rozpocznie Koncert Otwarcia, który ma na celu promowanie młodych i zdolnych twórców, którzy dzięki swojemu talentowi odnieśli muzyczny sukces. Podczas tegorocznej edycji festiwalu usłyszymy Darię ze Śląska– wschodzącą gwiazdę polskiej sceny muzycznej.

Kolejny punkt Koncertu Głównego to tzw. kolektywy, czyli duety polsko – zagraniczne. Do udziału w Koncercie Kolektywów zaproszono Justynę Steczkowską i Brainstorm (Łotwa), BOKKĘ i NOËP (Estonia,), Sarę James i Olenę Usenko (Ukraina) oraz SMOLIK // KEV FOX i Alinę Pash (Ukraina).

Każdy z Kolektywów zagra osobny, oryginalny mini koncert dopasowany do estetyki występujących artystów i ich stylu muzycznego. W wyniku tej współpracy powstają międzynarodowe kolaboracje, które pokazują, że muzyka funkcjonuje ponad podziałami, łączy odmienne kultury i zaciera wymyślone przez człowieka granice.

Łączenie kultur to główna idea jaką przekazujemy każdego roku poprzez Europejski Stadion Kultury a szczególnie Koncert Kolektywów. Od ubiegłego roku, kiedy oczy całego świata zwrócone są na nas, ten przekaz jest jeszcze mocniejszy i jeszcze bardziej potrzebny. Staliśmy się pomostem pomiędzy Wschodem, a Zachodem i łączymy ludzi poprzez poznawanie kultur. Zapraszamy wszystkich do Rzeszowa na wielkie święto – powiedział Konrad Fijołek Prezydent Miasta Rzeszowa

Muzyczna alternatywa

Wrażeń muzycznych dostarczą również artyści występujący na scenie alternatywnej ELECTRO EAST. Ten projekt to cykl koncertów w Klubie Festiwalowym w fosie Zamku Lubomirskich. W tym roku wśród artystów sceny alternatywnej usłyszymy:

Jakub Skorupa to pochodzący ze Śląska wokalista, gitarzysta i autor tekstów – z zamiłowania do łączenia gatunków muzycznych i doświadczeń życiowych.

Ofelia – Iga Krefft szerokiej publiczności dała się poznać jako aktorka, grywając w serialach i filmach, jak również jako wokalistka, kompozytorka i autorka tekstów, która wniosła „świeży oddech” na polską scenę muzyczną.

Zespół KAMP! założony w Łodzi, grający muzykę electro pop. Zadebiutował w 2009 roku EP THALES ONE.

FO SHO to afrykańsko-ukraiński projekt hip-hopowy, powstały na początku 2019 roku, składający się z 3 sióstr – Betty, Miriam i Siony Endale. W swoich piosenkach oraz występach pokazują swoje unikalne kulturowe zaplecze i styl. Ich muzyka jest symbiozą współczesnych gatunków od trapu do hip hopu.

Wystawy artystyczne

Wystawa Włodzimierz Puchalski. Domowroty to wyjątkowa kolekcja prac, które przypominają tę monumentalną – a dziś niestety nieco zapomnianą – postać polskiego przyrodnika, fotografa, filmowca i zrazem wrażliwego na piękno otaczającego go świata artysty.

Kilkadziesiąt prac wybranych do ekspozycji w Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa, zestawionych niejako obok siebie w trzech odrębnych rzeczywistościach, wg autorskiej aranżacji kuratora wystawy Andrij Bojarova z całą pewnością pomogą na nowo odczytać bogaty dorobek wszechstronnej działalności Puchalskiego jako absolutnego giganta swoich czasów.

Szczegółowe informacje o wydarzeniu: https://fb.me/e/IkHndk0J

Na szklanym negatywie to wystawa fotografii dla wszystkich lubiących historie o miłości i nie tylko. Pionierka fotografii Leopoldyna Krause i jeden z najznakomitszych fotografów Rzeszowa Edward Janusz – połączyła ich pasja do fotografii i miłość do siebie nawzajem. Brzmi jak tanie love story? Nic bardziej mylnego! Podczas tegorocznego Festiwalu, przedstawimy ich historię i losy rozgrywające się w Galicyjskim Rzeszowie zapisane na szklanym negatywie.

Szczegółowe informacje o wydarzeniu: https://fb.me/e/2Uz4SMJs7

W trakcie Festiwalu odbędzie się również wystawa sztuki współczesnej AS FAR AS… Ekspozycja skupi się na intuicyjnej i pierwotnej chęci poznania oraz doświadczenia życia pomimo dyskomfortu, ograniczenia i przesytu. Ta wystawa to możliwość zanurzenia się w aspektach poznawania materii, które wpływają na nasze zmysły, doświadczenia i emocje.

Szczegółowe informacje o wydarzeniu: https://fb.me/e/UvrChahw

Kultowe projekty ESK

Bitwa o Wschód jest już tradycyjnym wydarzeniem odbywającym się w ramach Europejskiego Stadionu Kultury. To turniej tańca street dance, na który przyjeżdżają tancerze z Polski, Ukrainy, Słowacji i innych sąsiednich krajów. Projekt powraca na Festiwal już po raz ósmy. W tym roku nowością będą kategorie Hip Hop Under 20, Breaking dla osób powyżej 16. roku życia oraz kategoria All Styles 2vs2.

Podczas EKS 2023 odbędzie się także spektakularna 11. edycja Art Celebration, w której udział weźmie 25 artystów z Polski i Ukrainy. Motywem przewodnim koncertu będzie wolność, wolność o którą trzeba walczyć, i której trzeba bronić.

Podczas finalnych przygotowań do koncertu, po walce z ciężką chorobą zmarł Zbigniew Jakubek, wybitny pianista, kompozytor, pedagog, współtwórca Art Celebration, w tym tegorocznego programu koncertu. Cały tegoroczny występ będzie zadedykowany pamięci Zbigniewa Jakubka.

Bezpłatne wejściówki na koncert do pobrania na stronie estrada.rzeszow.pl

Projekty specjalne

W Rzeszowskich Piwnicach odbędą się projekty specjalne o tematyce kosmicznej.

VOICES OF THE COSMOS to projekt stworzony przez dwóch artystów dźwięku: Rafała Iwańskiego i Wojciecha Ziębę oraz astronoma Sebastiana Soberskiego, kierownika Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego w Grudziądzu i radioastronoma w Instytucie Astronomii UMK w Piwnicach pod Toruniem.

Projekt skutecznie łączy osiągnięcia astronomii z muzyką elektroakustyczną. Twórcy korzystają z oryginalnych sygnałów pozaziemskich i dźwięków odbieranych przez radioteleskopy oraz inne urządzenia radiowe, czasami korzystają z sonifikacji i archiwalnych nagrań z misji kosmicznych. Ścieżki instrumentalne zintegrowane z przetworzonymi rytmami i tonami „dźwięków kosmicznych” tworzone są za pomocą instrumentów elektronicznych, zarówno cyfrowych jak i analogowych, a także różnych obiektów akustycznych.

WSCHÓD GWIAZD NA POŁUDNIKU 22°E to projekt, który z centrum Rzeszowa przeniesie w Kosmos. W tej podróży rakietą będzie teleskop i aparat. To okazja do odwiedzenia galaktyk odległych o miliony, a nawet miliardy lat świetlnych, mgławice, w których rodzą się nowe światy i to wszystko z Rzeszowa, które jest jednym z nielicznych miast w Polsce o wyjątkowej lokalizacji na mapie, bowiem na jego terenie przecinają się równoleżnik i południk znaczący – 50°N oraz 22°.

SOUND OF SPACE DEBRIS, czyli instalacja audio-wizualna oparta na danych dotyczących kosmicznych śmieci, stworzona we współpracy z Spacebase New Zealand oraz fundacją Precyzja. Ten projekt jest połączeniem sztuki i nauki za pomocą wizualizacji generatywnych oraz syntezy modularnej i ma na celu zwiększenie świadomości problemu kosmicznych odpadów jako zagrożenia dla środowiska kosmicznego.

Festiwalowa strefa dzieci

Europejski Stadion Kultury to również wydarzenie z myślą o najmłodszych. W programie nie zabraknie atrakcji dla dzieci. W programie m.in. projekcja filmowa GWIAZDA KOPERNIKA w Muzeum Dobranocek, kreatywne warsztaty teatralno-plastyczne LABORATORIUM UFOLALEK prowadzone przez pracowników Teatru Maska, a także kosmiczne warsztaty SMYK ARENA realizowane przez Rzeszowski Dom Kultury.

Europejski Stadion Kultury 2022: Gdzie szukać informacji?

Więcej szczegółów na temat ESK 2022 można znaleźć na:
stronie stadionkultury.pl/
FB https://www.facebook.com/EuropejskiStadionKulturyPL

IG https://www.instagram.com/europejskistadionkultury

źródło: UM Rzeszowa


19-06-2023

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.