REKLAMA

Prawie 40 ton niepotrzebnej odzieży – podkarpacka wieś na podium

PODKARPACIE / HYŻNE. „Zrób Porządek w swojej szafie”, to akcja, w ramach której szkoły prowadzą zbiórki niepotrzebnej odzieży, by pomóc naszej planecie oraz potrzebującym.

Tym razem w zbiórce wzięły udział aż 52 szkoły z całej Polski – zarówno te z dużych miast, jak i te z niewielkich miejscowości. Łącznie udało się zebrać blisko 40.000 kg ubrań. Najwięcej, zebrała szkoła podstawowa z Hyżnego na Podkarpaciu.

Od 1 marca do 16 kwietnia uczniowie ich rodzice oraz nauczyciele kolejny już raz zbierali niepotrzebne ubrania, aby te mogły trafić do kolejnych osób i w ten sposób wciąż pozostać w użyciu, zamiast stać się uciążliwym odpadem. Organizatorem akcji jest Fundacja Eco Textil, która od lat zamienia używaną odzież w pomoc osobom z niepełnosprawnościami.

Jaki jest cel akcji?

Jak wiadomo świat stoi przed ogromnym wyzwaniem, jakim są gigantyczne góry śmieci, coraz większym problemem staje się brak miejsca na ich składowanie. Dlatego tak bardzo potrzebny jest nam drugi obieg i dbanie o przedłużanie życia rzeczom, które wprawdzie dla nas są już nieprzydatne, ale dla innych mogą okazać się wciąż użyteczne. Branża modowa produkuje olbrzymie ilości odpadów i zużywa równie dużo surowców, emituje mnóstwo CO2. Dlatego takie akcje jak „Zrób Porządek w swojej szafie” są bardzo ważne nie tylko z ekologicznego, ale i ze społecznego punktu widzenia, ponieważ w ten sposób my edukujemy młode pokolenie, które z kolei wiedzą dzieli się z rodzinami i przyjaciółmi. – mówi Monika Lipnicka, prezeska Fundacji Eco Textil.

W tej edycji aż dziesięciu szkołom udało się zebrać ponad tonę ubrań! Zwycięzcą okazała się szkoła w Hyżnem w województwie podkarpackim, która zebrała 5320 kg, bijąc tym samym zeszłoroczny rekord, należący do jednej ze szkół w Kaliszu. Kolejne dwie szkoły również osiągnęły imponujący wynik przekraczając po 4 tony każda – Zespół Placówek Edukacyjno – Wychowawczych w Skarżysku-Kamiennej z wynikiem 4560 kg oraz Zespół Szkół Specjalnych im. Matki Teresy z Kalkuty w Żorach z wynikiem 4480 kg. Rywalizacja toczyła się do ostatniej chwili- to ostatnie odbiory ubrań zdecydowały ostatecznie jak wygląda podium. Gratulacje należą się wszystkim szkołom, które tak mocno zaangażowały się w zbiórkę niepotrzebnych ubrań.

-Wiosenna akcja „Zrób Porządek w swojej szafie” pokazała, że młodzi ludzie są wrażliwi na los potrzebujących oraz naszej planety, chcą pomagać innym oraz środowisku, co widać w liczbie szkół biorących w niej udział oraz ilości zebranych ubrań. Z każdą edycją idea obiegu wtórnego zatacza coraz szersze kręgi.  – cieszy się Monika Lipnicka z Fundacji Eco Textil.

Ubrania zbierała cała wieś, do akcji zachęcał ksiądz z ambony

Można by określić go dwoma słowami: edukacja i uwrażliwianie. Dzięki takim akcjom nie tylko młodzi ludzie, ale i dorośli uświadamiają sobie jak ważne, szczególnie w naszych czasach, jest dbanie o środowisko i racjonalne zarządzanie odpadami, co pomaga w zmniejszeniu ilości śmieci i buduje proekologiczne postawy .Zwycięskie szkoły angażują w zbiórki lokalne społeczności, bywa, że odzież zbiera całe miasteczko. W przypadku jednej ze szkół uczniów wspierała cała wieś, a do zbiórek zachęcał nawet ksiądz z ambony! Lokalność stała się ważnym aspektem naszej akcji, bowiem i sprzęt stanowiący nagrodę często zostaje w lokalnej społeczności. – wyjaśnia Lipnicka.

W akcji chodzi nie tylko o ekologię, bowiem uczestnicy mogą pomóc innym: zwycięska szkoła otrzyma 2000 zł na zakup sprzętu sportowego i materiałów edukacyjnych dla potrzebujących. Nagrody specjalne w wysokości 1000 zł za zaangażowanie i fantastyczny wynik otrzymały szkoły z Żor i Skarżyska. Dodatkowo wyróżnione placówki mają możliwość wskazania instytucji, którym zostanie przekazany sprzęt rehabilitacyjny.

Kolejna akcja „Zrób Porządek w swojej szafie” odbędzie się już jesienią, organizatorzy mają nadzieję, że z każdą edycją świadomość będzie rosła, podobnie jak liczba zebranej odzieży oraz potrzebujących, którym uda się dzięki niej pomóc. Szkoły, które chciałyby wziąć w niej udział mogą znaleźć wszelkie niezbędne informacje w mediach społecznościowych Fundacji Eco Textil oraz firmy Wtórpol.

źródło: Materiały nadesłane

21-04-2023

Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.